Обмежувальні переконання (limiting beliefs). Частина перша

Почну з того, що не зовсім впевнена, як саме українською звучить цей термін, бо курси та літературу, яку я опрацьовувала на цю тему, були англійською. Тому якщо хтось точно знає, як це називають в українській практиці, буду вдячна за підказку.

А тепер давайте розбиратися. Що ж це за переконання такі? Це те, що ми думаємо про себе та інших, та відповідно, на чому будується наша реакція та поведінка.

Звідки беруться такі переконання? Перша велика група живе з нами змалечку. Важливі для нас дорослі колись про це казали, чи ми чули, як вони говорять про нас і, не піддаючи сумнівам авторитет батьків (а це найважливіші дорослі, які нас оточували), сприймаємо це за беззаперечну правду. Чи, можливо, це були вчителі, які своїми зауваженнями типу «Але хоч з математики в тебе гарна оцінка, мови це не твоє» «допомогли» нам чітко визначити, в чому наша сильна сторона.

Друга група обмежувальних переконань формується в процесі спілкування з оточуючим світом, коли ми порівнюємо себе з іншими і робимо висновок, що мова нам дійсно не дається. «Ну а як же, от Микола вже на рівні Upper, а я все ще Elementary не закінчив. Ось він такий схильний до мов, казали ж мені батьки, що мови то не моє». (Тут ми ще підтверджуємо наше переконання, яке дістали в дитинстві). Як же не повірити тому, що життя так яскраво демонструє? Ми не беремо до уваги, що у людини, з якою ми себе порівнюємо, свій шлях. А може той Микола вже прийшов з рівнем Intermediate? Логічно, що зараз він вивчає наступний рівень. А може він почав вивчати мову набагато раніше?

Третя група обмежувальних переконань формуються через нерозуміння того, що у кожного з нас своя реальність, бачення світу, цінності. Є реальність, а є наше сприйняття реальності. Ми думаємо, що всі мають однакові цінності, всі мають думати, як ми, любити одні й ті самі речі. Розуміння того, що кожен має право на своє сприйняття і реакцію, дуже допомагає у спілкуванні з людьми, особливо, якщо ці люди з іншої культури, з відмінним історичним бекграундом та світоглядом.

По суті, обмежувальні переконання – це просто наші думки. Ми живемо з ними, настільки призвичаївшись, що навіть не розуміємо, що їх можна піддавати сумнівам. А це треба робити. Чи видалося Вам щось знайомим? Може, спіймали себе на думці, що саме так і ви мислите?

Поширити запис

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на email

"25 найбільш вживаних фразових слів"

Більше для вивчення

Про мотивацію. Частина третя

Сьогодні хочу запропонувати ще один спосіб визначення і постановки цілей. Для цього вам треба відповісти на 4 питання в так званому квадраті Декарта. Спробуйте сформулювати

детальніше